تبلیغات
مدیرستان - آسیب شناسی اهمال کاری
مدیرستان
مدیرستان ، پنجره ای رو به مدیریت کارامد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ تخصصی در موضوع مدیریت و رهبری
تاریخ افتتاح : اول آبان 1390

مدیر وبلاگ :دکتر امیر هوشنگ آذردشتی

آسیب شناسی اهمال کاری :

عدم انجام كارها چیزی فراتر از پرهیز از كارهاست. اهمال كاری به تعبیری كه آلیس آن را به كار می برد، نوعی سندرم فرد است. یعنی كاری را كه تصمیم به اجرای آن گرفته می شود و آن كار حداقل می تواند در آینده برای فرد نتایجی را در برداشته باشد بدون دلیل به آینده محول می شود. اما در عین حال عدم انجام آن نیز به زیان فرد است و از این بابت خود را سرزنش می كند. چنین فرآیندی فرد را وادار می كند كه برای موجه جلوه دادن عادت مورد نظر دلایل متعددی را بیاورد، بگونه ای كه به گفته فستینگر، بتواند درگیری های ذهنی و ناهماهنگی های شناختی خود را مرتفع سازد. فرد اهمال كار مجبور است در قبال تعلل ورزیدن و همزمان سرزنش كردن خویش از خود دفاع نماید. بدین ترتیب از یك سو برای عدم انجام كارهایش دلیل تراشی می كند و از سوی دیگر انجام كارش را به آخرین دقایق موكول می كند. در دیدگاه آلیس چنین فرایندی غیرقابل دفاع بوده و نوعی شكست تلقی می شود.
از ویژگی های افراد اهمال كار تأخیر در تصمیم گیری است. اهمال كاری مزمن در تصمیم گیری باعث اهمال كاری مزمن در انجام وظایف می شود، زیرا فرد اهمال كار نمی تواند تصمیم بگیرد كه چه فعالیت هایی را در چه زمانی و براساس اولویت بندی باید انجام دهد. (بسویك و همكاران،
۱۹۸۸)
افراد غیراهمال كار نیز ممكن است گهگاه دچار رفتار تأخیری شوند. اما این رفتار در مورد فرد اهمال كار تفكرات عمیق آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. تفكرات عمیق در مورد یك فرد اهمال كار منجر به بروز رفتارهای تأخیری به اشكال گوناگون می شود. بعلاوه ممكن است این تفكرات حتی زودتر از مشاركت آنها در انجام كارها ظاهر گردد. (اسپكتر،
۲۰۰۱)
شاید لازم باشد كه تصمیم گیری در مورد برخی از موضوعات به تأخیر بیفتد. به عنوان مثال اگر هیچگونه فشار زمانی وجود نداشته باشد، زمانی كه اطلاعات كافی جهت اتخاذ یك تصمیم آگاهانه وجود ندارد، زمانی كه اطلاعات و موضوع از نظر ادراكی پیچیده هستند و نمی توان این سطح از پیچیدگی ادراكی را برطرف كرد و یا زمان بیشتری جهت بررسی موضوع لازم است، وقتی سایر مسائل فوری با اولویت برتر وجود دارد كه در آن واحد نیازمند توجه هستند و یا وقتی كه پیامدهای تصمیم گیری آنقدر مهم هستند كه تفكر بیشتری در مورد موضوع لازم است، بهتر است كه تصمیم گیری را به تعویق انداخت. اما اهمال كاری مزمن در تصمیم گیری و انجام وظایف باعث ایجاد واكنش های پراسترس در فرد می شود كه شامل حس از دست دادن كنترل نسبت به زندگی خود (احساس گرفتاری) توأم با پیامدهای ناخوشایندی در زمینه بهداشت جسمی و ذهنی می باشد . (دی لانگیز، فولكمن و لازاروس- 1982  ، تایس و با میستر - 1977 )
 

از جمله دلیل تراشی ها و افكار غیرمنطقی كه فرد را به سوی مسامحه و اهمال كاری سوق می دهند عبارتند از:
- به تأخیر انداختن كارها باعث عملكرد دقیق شده و موجب حفظ اعتماد به نفس می شود.
- تأخیر، فشار را از بین می برد و شخص می تواند آزادانه و آسان كارش را انجام دهد.
- این كاری است كه سال ها آن را انجام داده ام و تقریباً از آن خسته شده ام، پس دیگر میلی به انجام آن ندارم.
- تأخیر و انجام دادن كار در آخرین لحظات باعث صرفه جویی در وقتم خواهد شد.
- امروز كاری بهتر و لذت بخش تر در پیش رو دارم كه با از دست دادن آن معلوم نیست فردا چنین وضعیتی داشته باشم، پس همان بهتر كه كار امروز را به فردا موكول نمایم و ...
مسامحه كارها اغلب از رفتار اشخاص كارآمد برداشت غیرواقع بینانه ای دارند. ممكن است گمان كنند كه اشخاص موفق همیشه احساس اطمینان و اعتماد به نفس دارند و به راحتی به هدف خود می رسند. تصور كاملاً غیر واقع بینانه ای است. اغلب اوقات ناچار با موانع مختلفی رو به رو می شوید. اگر به راحت بودن زندگی معتقدید و اگر خیال كنید كه دیگران تلاش نمی كنند، به این نتیجه می رسید كه مشكلی در كار شما وجود دارد و در نتیجه در برخورد با هر مشكل از آن صرفنظر می كنید، میزان تحملتان كم می شود. پركارها می دانند كه زندگی پر از سختی است، می دانند كه در راه رسیدن به هدف موانع و ناكامی هایی در انتظار است، در نتیجه در هنگام برخورد با موانع، خیلی ساده آنها را می پذیرند و در برابر مشكلات می ایستند و با عزمی جزم به رویارویی آنها می روند.
اغلب،مسامحه كارها و اهمال كاران را فاقد مسئولیت می نامند اما مسئله اصلی آنها چیز دیگری است. مشكل این افراد این است كه موفقیت را بیش از حد مهم می دانند و در نتیجه به جای آنكه به استقبال خطر بروند از آن می گریزند. اشخاصی كه از شكست می ترسند اغلب عزت نفس خود را با موفقیت می سنجند، وقتی در كاری موفق نمی شوند خود را شكست خورده و ناكام می پندارند.
همچنین بسیاری از ما با این باور بزرگ شده ایم كه باید همیشه كارهایمان را عالی و بدون كم و كاست انجام دهیم و معتقدیم كه بهترین شدن پاداش ویژه دارد. متأسفانه كمال گراها ستاره را هدف می گیرند و جز هوا نصیبشان نمی شود. منظور این نیست كه داشتن معیارهای سطح بالا چیز بدی است. اما كمال گرایی وسواس گونه راه مناسبی برای بالا بردن كیفیت نیست. فرد كمال گرایی مطرح می كرد كه شخصاً وقتی بیش از اندازه تلاش می كنم و به خود فشار می آورم تا كارم را به نحو عالی انجام دهم طوری كه بدون عیب و نقص باشد، تحت فشار روانی قرار می گیرم كه تن به دفع وقت می دهم و دستم به كار نمی رود. برعكس وقتی معیارهایم را تخفیف می دهم، احساس آرامش بهتری بر من حاكم می شود و مفیدتر و خلاق تر می شوم. ما اینگونه وسواس ها در انجام كار شیوه مناسبی برای بالا بردن كیفیت نیست.

اهمال كارها در مواقعی دقیقاً عكس افراد موفق عمل می كنند. افراد موفق اغلب به خاطر كاری كه می كنند به خود امتیاز می دهند و احساس هیجان دارند، اما مسامحه كارها و اهمال كاران پیوسته خودشان را دست كم می گیرند. در این شرایط در پایان روز احساس خستگی شدید می كنید و به نظرتان نمی رسد كه كار ارزشمندی كرده باشید.
مسامحه كارها و اهمال كاران اغلب به خود می گویند:« باید فلان كار را انجام دهم، باید شروع كنم... »عبارت های باید دار معمولاً موثر نیستند، زیرا احساس گناه ایجاد می كنند. در نتیجه شرایطی فراهم می سازد كه شما از انجام آن خودداری می كنید. در همان لحظه ای كه به خود می گویید:«باید اینكار را انجام دهم.» احتمالاً این اندیشه را در سر دارید.« اما حالا به انجام آن مجبور نیستم تا فرصتی دیگر صبر می كنم .» گاهی اوقات هر چه بیشتر به خود بگویید كاری صورت دهید، انجامش به همان اندازه دشوار می شود. كلمه باید را از ذهن خود دور كنید. به جای اینكه بگویید «باید این كار یا آن كار را بكنم.» بگویید« بهتر است اینكار را انجام دهم.»
خیلی ها نیز به خاطر نداشتن قاطعیت و موافقت كردن با انجام كارهایی كه علاقه ای به انجام آن ندارند اهمال كاری می كنند. بعضی اوقات نیز چون فكر می كنید كه دیگران با سلطه جویی از شما توقعات بیجا دارند تن به مسامحه می دهید و هزاران دلیل دیگر.
علی رغم اینكه اهمال كاری مجموعه وسیعی از عناوین و اولویت های تحقیقاتی را در دنیا به خود اختصاص داده، رابطه آن با انواع اختلالات شخصیتی به تأیید رسیده است، بطوریكه پیشرفت تعلل در كارها در درجات بالا جنبه مرضی و بیمارگونه به خود گرفته است كه نه تنها سلامت جسم و روان فرد را تهدید می كند، بلكه صدمات جبران ناپذیر اقتصادی و اجتماعی را ایجاد می نماید.
پژوهشگران عوامل متعددی را در ارتباط با اهمال كاری شناسایی كرده اند مانند اضطراب، وابستگی (فراری،
۱۹۹۱) تنفر از انجام وظایف (سولومون و روتبلوم، ۱۹۸۴)، ترس از شكست (سولومون و روتبلوم، ۱۹۸۴)، ترس از ارزیابی منفی (فراری، ۱۹۹۲)، كمال گرایی(جانسون و سلانی، ۱۹۹۶)، عقاید غیرمنطقی (بریجز ورویگ، ۱۹۹۷)، عزت نفس پایین (فراری، ۱۹۸۲)، عادات نادرست در مطالعه (فراری، ۱۹۹۲)، ناتوانی اكتسابی (مك كین، ،۱۹۹۴ واكر، ۲۰۰۰)
روتبلوم (
۱۹۸۴) با ارائه پژوهشی روی دانش آموزان دبیرستانی اعلام داشت كه بین اهمال كاری و افسردگی با ضریب همبستگی (۸۸/۰) رابطه معناداری وجود دارد. وی و همكارانش همچنین اعلام كردند كه ۵۰% از دانش آموزان آمریكایی حداقل نیمی از وقت خود را در انجام تكالیف درسی به تعلل می گذرانند و ۳۸% آنها گاهی اهمال كار می شوند. آنها همچنین معتقدند كه اهمال كاری تحصیلی بیشتر در زمینه آماده كردن كارهای عملی در طول ترم رایج است تا درس خواندن برای امتحان (سنكال، ۱۹۹۵)
سالومون و روتبلوم(
۱۹۸۴) دریافتند كه تعلل با اضطراب در ارتباط است (مالوس، ۲۰۰۲) همچنین آلیس و جیمز (۱۹۸۵)، علل اهمال كاری را خود كم بینی و ترس از شكست معرفی نموده و توزیع اهمال كاری در سطح جامعه را ۹۵% برآورد كرده اند(آلیس، ۱۹۸۵).
نتایج تحقیقات افرت و فراری (
۱۹۸۹) و (۱۹۹۱) بیانگر رابطه بین تعلل و عزت نفس بود كه حاكی از اهمیت توجه به عوامل عاطفی نیز هستند.(روندا، ۲۰۰۱)
شوونبرگ(
۱۹۹۵) كشف كرده است كه اهمال كاری مربوط به دو خصیصه مهم شخصیتی است: خودآگاهی یا بصیرت اندك (یعنی تمایل به موفقیت، مسئولیت پذیری و توان فردی) و روان رنجوری(یعنی بی كفایتی، اضطراب، بی ثباتی عاطفی و ترس از شكست) این عوامل شخصیتی با نیاز اهمال كار جهت حفاظت از خود انگاره ها در ارتباط هستند و موجب ایجاد سبك های مختلفی از اهمال كاری می شوند (واكر، ۲۰۰۰)
همچنین خداشناس (
۱۳۷۳) در بررسی رابطه بین اضطراب و اهمال كاری بین میزان اهمال كاری و اضطراب همبستگی مثبت (۸۶/۰) به دست آورده است.

شواهدی وجود دارد كه اهمال كاری در دانشجویان با بدبینی و استرس رابطه مستقیم و با خوش بینی رابطه معكوس دارد (پاركر، ،۱۹۹۲ توكمان، ۱۹۹۱) مطالب دیگر پیرامون سازگاری نیز بطور غیرمستقیم بیانگر آن هستند كه خوش بینی ممكن است مربوط به اهمال كاری باشد. افراد خوش بین شاید با اطمینان خاطر بیشتر نسبت به آینده از یكسری روش های فعال انطباقی در مواجهه با مشكلات استفاده می كنند و برعكس افراد بدبین بیشتر نسبت به آینده تردید دارند و به استراتژی های مربوط به اجتناب و فرار از مشكلات متوسل می شوند. (كارورو شییر، ۱۹۹۱)
تحقیقات نشان می دهد كه وسواس های فكری در افراد دارای ارتباط زیادی با اهمال كاری در تصمیم گیری است و وسواس های عملی دارای ارتباط زیادی با اهمال كاری اجتنابی و تصمیم گیری هستند. نتایج نشان می دهند كه افراد مبتلا به تمایلات بالینی وسواس فكری و عملی در واقع دچار نوعی بی ارادگی اند.
رفتار اهمال كارانه دارای ارتباط مثبت با افسردگی، روان رنجوری، خود را دست كم گرفتن، فراموشكاری، اختلال و آشفتگی، تحریك پذیری غیر عملی، هیجان جویی، عدم رقابتی بودن و كمبود انرژی است.
بوركا و یوان (
۱۹۸۳) اضطراب و ترس را عامل اصلی اهمال كاری مزمن برای حفظ اعتماد به نفس آسیب پذیر می دانند. اضطراب اجتماعی به اضافه ترس بیش از حد باعث می شود كه برخی افراد جهت حفظ جایگاه اجتماعی خود از نظر زمان و انرژی كارها را به تعویق بیندازند.
كریست، جفرسون و ماركس (
۱۹۸۶) به ارزیابی فرد مبتلا به اختلال وسواس فكری _ عملی پرداختند و دریافتند كه اكثر افرادی كه در مراسم مذهبی اجتنابی شركت دارند، خود را در برابر علائم وسواس حفظ می كنند. بعلاوه آنها گزارش كرده اند كه وسواس اجبار در بسیاری فعالیت ها كند عمل می كند.


نسخه ای برای اهمال كاری


برنامه پنج مرحله ای زیر می تواند به مفید واقع شدن شما كمك كند:
مرحله اول: مشخص كنید كدام كار است كه از انجام آن طفره می روید؟ آن را یادداشت نمایید و سود و زیان آن را تحلیل نمایید. مزایا و زیان های انجام ندادن كار مورد نظر را با هم مقایسه كنید و به آنها امتیاز بدهید.
مرحله دوم: برنامه ریزی كنید. زمان شروع كار خود را دقیقاً مشخص نمایید. سپس فهرست مواردی را كه ممكن است شما را از شروع كار بازدارد تهیه كنید و راه حل هایی را كه طرز برخورد با این مشكلات را نشان می دهد، بنویسید.
مرحله سوم :كار را ساده كنید. اگر به جای هدف های بسیار بزرگ و كمال طلبانه، هدف های واقعی و به نسبت ساده را انتخاب كنید، كار دشوار ساده می شود. به دو شكل می توانید كار بزرگ را به اجزاء كوچكتری تقسیم كنید. یك راه برای این كار انجام قدم به قدم كار است. برای مثال اگر تصمیم گرفتید كه دیوار اتاق را رنگ بزنید، قدم اول انتخاب رنگ است و قدم دوم مراجعه به رنگ فروشی و خرید رنگ. مرحله بعد تهیه یك نردبان و... . راه دوم ساده كردن كار تقسیم بندی زمان است. زمان های كوتاه و محدودی را انتخاب كنید. اینكار چند فایده دارد:
۱- كارهای بزرگ را به كارهای كوچك تقسیم می كنید كه در مدت كوتاه انجام پذیر باشد. با این رفتار دشواری كار كمتر به نظر می رسد.
۲- می توانید بلافاصله پس از شروع به كار پانزده دقیقه را تمام كنید. احساس انجام دادن كار اغلب از شدت تنش شما می كاهد و انگیزه بیشتری تولید می كند.
۳- به طفره رفتن از انجام كار وسوسه نمی شوید، زیرا هرگز مجبور نیستید كه در هر زمان بیش از پانزده دقیقه كار كنید. انجام كار حتی اگر ناخوشایند باشد در مدت كوتاه پانزده دقیقه قابل تحمل است.
۴- می توانید با كار كردن در فواصل زمانی كوتاه خلاقیت بیشتری به خرج دهید. نوشتن یا مطالعه گزارش در پاره وقت های كوتاه راحت تر است. به عبارت دیگر با تلاش كمتر بیشتر می آموزید و درك می كنید.
مرحله چهارم: مثبت فكر كنید. اندیشه های منفی مرتبط با كاری را كه انجامش را به تعویق می اندازید، یادداشت كنید. با نوشتن افكار منفی متوجه می شوید كه با طفره رفتن از كاری كه قرار است بكنید در واقع خود را فریب می دهید. جای افكار غیرمنطقی و غیرواقع بینانه یا شناخت های مخل انجام كار را با افكار منطقی یا شناخت های كارگرا عوض كنید. برای مثال با خود می گویید باید تمام این ظرف ها را بشویم. این تفكر همه یا هیچ است. می توانید به جای این جمله منفی به خود بگویید، مجبور نیستم همه را امشب بشویم. اما گر دست كم تعدادی از آنها را بشویم احساس بهتری خواهم داشت.
مرحله پنجم: به خود امتیاز بدهید. وقتی كاری را كه از انجامش طفره رفته اید شروع می كنید، بهتر است به جای بی ارزش جلوه دادن كار از خود به خاطر كاری كه كرده اید تشكر كنید. اگر به خواسته خود نرسیدید، می توانید از تجربه ای كه كرده اید درس بگیرید و به جای آنكه خود را شكست خورده و ناكام بدانید، زمینه را برای موفقیت های بعدی هموار سازید.

منبع :   كتاب   آسیب شناسی اهمال كاری

نوع مطلب : مقالات مدیریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 2 بهمن 1386
جمعه 16 آذر 1397 02:18 ق.ظ

You said it perfectly..
cialis pills in singapore canadian cialis cialis 5 mg buy cialis super kamagra cialis coupon cialis kaufen bankberweisung buy cialis uk no prescription buy cialis online cheapest cialis generico milano venta cialis en espaa
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:54 ق.ظ

You explained this very well!
cialis cipla best buy cipla cialis online buy brand cialis cheap cialis online recommended site cialis kanada cialis billig tadalafil 20 mg cialis therapie click here take cialis cialis dosage
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:15 ب.ظ

Truly all kinds of great data!
cialis prezzo al pubblico cialis generic tadalafil buy cialis italia gratis callus cialis prezzo di mercato when can i take another cialis cialis per paypa we recommend cialis info tadalafil generic cialis 5 mg effetti collateral
یکشنبه 11 آذر 1397 01:03 ب.ظ

With thanks. I appreciate this!
generic cialis in vietnam il cialis quanto costa cialis super kamagra cialis vs viagra cialis 30 day trial coupon cialis 5mg prix cialis side effects dangers cialis vs viagra buy cialis online cheapest look here cialis order on line
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:58 ب.ظ

Seriously tons of useful knowledge.
compare prices cialis uk price cialis best generic cialis 20mg uk wow cialis tadalafil 100mg cialis billig where cheapest cialis cialis coupons printable price cialis best no prescription cialis cheap cialis daily new zealand
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:47 ق.ظ

Very good info, Thank you.
cialis y deporte india cialis 100mg cost cialis kaufen wo cilas price cialis wal mart pharmacy cialis price thailand buy cialis uk no prescription how do cialis pills work cialis generico en mexico cialis diario compra
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:20 ق.ظ

Awesome knowledge. Many thanks.
cialis cost purchasing cialis on the internet cialis patentablauf in deutschland cheap cialis cialis flussig sublingual cialis online tadalafil 20mg if a woman takes a mans cialis dosagem ideal cialis when will generic cialis be available
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:51 ب.ظ

Thanks, An abundance of postings.

levitra 10 mg prezzo buy levitra buy levitra buy levitra generic levitra 20 mg levitra without a doctor prescription buy levitra generic vardenafil levitra without a doctor prescription levitra generic
سه شنبه 10 مهر 1397 07:38 ق.ظ

Whoa a good deal of terrific advice.
cialis savings card only here cialis pills calis compare prices cialis uk import cialis 40 mg cialis what if i take rx cialis para comprar cialis for daily use click now buy cialis brand cialis tadalafil
یکشنبه 8 مهر 1397 04:39 ق.ظ

You said that perfectly.
cialis y deporte generic cialis soft gels costo in farmacia cialis cialis pills price each cialis prezzo al pubblico cialis 5 mg para diabeticos cialis per paypa cialis vs viagra where cheapest cialis rezeptfrei cialis apotheke
شنبه 7 مهر 1397 01:57 ق.ظ

You mentioned it terrifically.
cialis y deporte comprar cialis 10 espa241a we use it 50 mg cialis dose order a sample of cialis click here take cialis cialis preise schweiz cialis 100mg suppliers buy cialis cheap 10 mg cialis 20mg prix en pharmacie link for you cialis price
شنبه 31 شهریور 1397 06:23 ب.ظ

Appreciate it. Ample knowledge.

drugstore online india pharmacy canada plus best canadian mail order pharmacies canadian pharmaceuticals online legitimate canadian mail order pharmacies drugstore online india north west pharmacy canada canadian pharmacies without an rx online canadian discount pharmacies aarp recommended canadian online pharmacies
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:54 ب.ظ

Appreciate it. A good amount of advice!

bulk cialis cialis online holland 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis with dapoxetine rezeptfrei cialis apotheke generic cialis at walmart how much does a cialis cost preis cialis 20mg schweiz cialis generico in farmacia cialis savings card
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:50 ب.ظ

You said this terrifically!
acheter cialis kamagra cialis 200 dollar savings card generic cialis cialis wir preise tadalafil 5mg low dose cialis blood pressure cialis generisches kanada viagra or cialis cialis flussig chinese cialis 50 mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:18 ب.ظ

You've made your position pretty nicely!!
canada medication canadian medications reputable canadian prescriptions online canadian pharmaceuticals reviews drugs for sale online buy viagra now canadian pharcharmy online canada online pharmacies canada medications information order canadian prescriptions online
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:12 ب.ظ

You said it adequately..
comprar cialis navarr price cialis best try it no rx cialis cialis alternative cialis 20 mg cialis uk brand cialis generic cialis generico cialis tablets australia cheap cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:57 ق.ظ

Cheers, An abundance of material!

chinese cialis 50 mg cialis coupons we use it cialis online store cialis 20 mg cialis pills boards cialis patent expiration cialis generico online cialis daily reviews cialis pills price each if a woman takes a mans cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:47 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
viagra pharmacy uk buy viagra online prescription buy cheap viagra online cost of viagra buy viagra online next day delivery buy viagra low cost vigara order viagra online usa viagra nz buy online order viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:47 ب.ظ

Thank you. Helpful stuff!
opinioni cialis generico estudios de cialis genricos link for you cialis price best generic drugs cialis cialis uk next day wow cialis tadalafil 100mg we recommend cialis best buy cialis generic tadalafil buy buy cialis online legal prix de cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:11 ق.ظ
I haѵe to thamk yoou foг the efforts you've put
in writing thіs site. I am hoping to check ᧐ut
tһе same hіgh-grade blog posats ƅү youu lter on aѕ weⅼl.
In truth, your creative writing abilities һas motivated me to get mу own website noԝ ;)
شنبه 6 مرداد 1397 02:49 ب.ظ
Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring
writers? I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost
on everything. Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices
out there that I'm completely overwhelmed .. Any tips? Appreciate it!
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:51 ق.ظ

You actually stated it adequately!
cialis savings card legalidad de comprar cialis cialis generico online buy generic cialis cialis for sale in europa cialis soft tabs for sale brand cialis nl where cheapest cialis generic low dose cialis cialis rckenschmerzen
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:10 ق.ظ

You actually stated this wonderfully!
cialis 5 mg schweiz cialis et insomni cialis daily canadian discount cialis wow cialis 20 click here cialis daily uk cialis price in bangalore order generic cialis online cialis preise schweiz prices for cialis 50mg
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:05 ب.ظ

You actually said it really well.
tadalafil 5mg american pharmacy cialis walgreens price for cialis cialis online deutschland cialis 100 mg 30 tablet buying cialis on internet cialis for sale south africa buying cialis on internet cialis 20 mg cut in half we use it cialis online store
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:53 ق.ظ

Thanks a lot! Excellent information!
buy canadian viagra online viagra alternatives rx sildenafil getting viagra cheap viagra online where can i buy generic viagra uk pharmacy viagra buy cheap viagra buy viagra online nz buy viagra brand online
جمعه 17 فروردین 1397 10:39 ب.ظ

You stated that exceptionally well.
acquistare cialis internet cialis vs viagra comprar cialis navarr cialis generique 5 mg cialis generic tadalafil buy cialis sicuro in linea where cheapest cialis cialis daily interactions for cialis cialis pills
جمعه 3 فروردین 1397 08:27 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it!
tarif cialis france comprar cialis navarr cialis rckenschmerzen cialis for sale in europa ou trouver cialis sur le net i recommend cialis generico sublingual cialis online cialis arginine interactio cialis kamagra levitra enter site very cheap cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 02:01 ق.ظ

Nicely put, Regards.
cialis kamagra levitra cialis authentique suisse where do you buy cialis cialis 5 mg schweiz generic cialis levitra cialis generic availability cialis for sale south africa order cialis from india we use it cialis online store prezzo di cialis in bulgaria
پنجشنبه 16 شهریور 1396 12:18 ق.ظ
Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would
really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Many
thanks
شنبه 14 مرداد 1396 10:03 ق.ظ
Do you have any video of that? I'd love to find out more
details.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی