تبلیغات
مدیرستان - مدیریت مصرف ، راهکار اساسی اصلاح الگوی مصرف( قسمت اول )
مدیرستان
مدیرستان ، پنجره ای رو به مدیریت کارامد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ تخصصی در موضوع مدیریت و رهبری
تاریخ افتتاح : اول آبان 1390

مدیر وبلاگ :دکتر امیر هوشنگ آذردشتی


مدیریت مصرف ، راهکار اساسی اصلاح الگوی مصرف*( قسمت اول )

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ا نسانها برای زیستن نیازمند به مصرف اند . از مصرف هوا ، آب و غذا گرفته تا پوشاک ، ا نرژی و زمان . بدین منظور ، بشر از آغاز خلقت به فکر تولید محصولات گوناگون جهت مصرف خود و همنوعا نش بوده است و کوشیده است تا با بهره گیری از مواهب بیکران ونعمتهای بی شمار الهی ، ما یحتاج خویش را تولید نماید .           

در طول اعصار و قرون ، جوامعی که از امکانات طبیعی و منابع مادی کمتر برخوردار بوده اند ، سعی کرده اند با سخت کوشی بیشتر و مدیریت منابع بهتر ، از حداقل امکانات ، حداکثر بهره برداری را داشته باشندو با تکیه بر دانش ومهارت خویش ، با کار و تلاش بیشتر و با روی آوردن به صنعت و تکنولوژی کمبود منابع را جبران کنند . بر عکس ، جوامعی که از امکانات و منابع طبیعی و خداداد بیشتر برخوردار بوده ا ند ، با تکیه بر آن منابع و استفاده  نا متعارف از آنها ، کوشش و تلاش کمتری برای رفع نیاز های خویش از طریق صنعت وتکنولوژی بکار بسته اند و سعی کرده اند با فروش مواد خام ( نفت – ذغال سنگ – گاز – سنگهای معدنی و. . . ) ثروت ملی خویش را به ثمن بخس بفروشند و در مقابل ، محصولات صنعتی کشورهای پیشرفته را با قیمتهای گزاف خریداری و وارد نمایند تا نیازهای مصرفی خود را بر طرف کنند .

از سوی دیگر ، مرد مان جوامع سرمایه دار (برخوردار از مواهب طبیعی ) با تکیه بر ثروتهای ملی و خدادادی خویش ، به مصرف گرایی و ولخرجی در مصرف ، خو گرفته اند و مصرف نامتعارف ، جزو عادات ثانویه آنها شده است . متأسفانه نمونه این وضعیت را در کشورمان بخوبی می توان مشاهده کرد . نگاهی گذرا به آمار و ارقام مصرف انرژی و مواد غذایی اصلی در کشور و مقایسه آن با چند کشور صنعتی بیانگر این حقیقت تلخ می باشد:     
"
بر اساس گزارش، موسسه «مارکت اوراکل» ایران از نظر ارائه بنزین ارزان سومین کشور و از نظر میزان یارانه پرداختی به این کالا نخستین کشور در میان کشورهای جهان است و بیش از 36 درصد کل مصرف بنزین خاورمیانه در سال 2007 در ایران مصرف ‌گردیده است. متوسط مصرف سوخت خودروهای بنزینی در كشورمان حدود 11 لیتر در روز است در حالی که متوسط مصرف سوخت در كشورهای دیگر نظیر آلمان و ژاپن 5/2، در انگلیس 5/3، در فرانسه 9/1، در كانادا 5/6 و در كشور آمریكا 3/7 لیتر در روز است.هر 10 سال یك بار میزان مصرف سوخت در ایران 2 برابر می‌شود اما این نرخ رشد در مقیاس جهانی یك تا 2 درصد بیشتر نیست و میزان سوخت مصرفی جهان در حدود هر 50 سال یك بار 2 برابر می‌شود. یعنی ایران در مقایسه با میانگین جهانی 4 تا 5 برابر بیشتر سوخت مصرف می‌كند.
 هم‌اكنون 9 درصد سوخت جهان در ایران و توسط تنها یك درصد جمعیت جهان مصرف می‌شود. و هر ساله بیش از 38درصد از بودجه سالانه دولت ایران به یارانه بنزین اختصاص می‌یابد در حالی که در صورت مصرف استاندارد، ایران می‌تواند یکی از صادر کنندگان بنزین باشد
.
سرانه مصرف نان در ایران به گفته معاون وزیر بازرگا نی حدود 160 كیلوگرم در سال است كه نسبت به كشورهای اروپایی نظیر فرانسه كه 56 كیلوگرم و در آلمان 70 كیلوگرم در سال است بیش از 2 تا 3 برابر است. و به اذعان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یارا نه نان طی پنج سال اخیر به طور متوسط سالانه بیش از 30 درصد رشد داشته است و در سال جاری این رقم بالغ بر 26 هزار میلیارد ریال است و ادامه این روند طی 10 سال آینده با رشد متوسط 15 درصد بدون در نظر گرفتن افزایش یارا نه قیمت نان ، میزان یارا نه پرداختی به 600 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.
براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران دومین کشور جهان از نظر پرداخت یارا نه انرژی با رقم 37 میلیارد دلار می‌باشد .مصرف سرا نه ا نرژی در ایران به ازای هر نفر بیش از 5 برابر مصرف سرانه كشوری مانند ا ندونزی با 225 میلیون نفر جمعیت، 2 برابر چین با یك میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت و 4 برا بر كشور هند با یك میلیارد و 122 میلیون نفر جمعیت است كه با مقایسه شاخص شدت مصرف ا نرژى در ایران با بسیارى از كشورهاى جهان ، شاهد وضعیت نا هنجار بهره بردارى ا نرژى هستیم .
در بخش ساختمان و مسكن ایران براساس آمار و ارقام منتشره، متوسط مصرف انرژی به ازای هر مترمربع در ایران 6/2 برابر متوسط مصرف در كشورهای صنعتی است كه در بعضی از شهرهای كشورمان، این رقم به حدود 4 برا بر می رسد.
الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانك جهانی برای یك نفر در سال، یك متر مكعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر، 100 متر مكعب در سال است. بر این اساس، در كشور ما 70 درصد بیشتر از الگوی جهانی آب مصرف می‌شود! از نظر مصرف برق هم ، ایران نوزدهمین كشور پرمصرف برق در دنیاست.ودولت سالیانه یارانه‌ 4 هزار میلیارد تومانی برای برق در نظر می گیرد. دکتر داوودى معاون اول رئیس‌جمهور در همایش ملى نگاه قدسى به آب گفته است که سرانه مصرف آب ایرا نى‌ها پنج برابر سرانه مصرف جهان است.
تبریزی مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در خصوص میزان مصرف گاز ایران گفته است: ایران بعد از كشورهای امریكا و روسیه در رتبه سوم مصرف جهان قرار دارد؛ میزان مصرف گاز طبیعی در ایران از 68 میلیارد متر مكعب در سال 2001 با متوسط رشد سالانه 3/10 درصد به 123 میلیارد متر مكعب در سال 2008 رسیده و پیش بینی می شود در سال 2012 میلادی میزان مصرف به 277 میلیارد متر مكعب برسد. و با ادامه این روند در سال های آینده ایران به یك مصرف كننده بزرگ گاز طبیعی در جهان تبدیل خواهد شد.این در حالی است که دولت در سال گذشته 134هزار میلیارد ریال یارانه گاز به مشترکان بخش خانگی تعلق داده است.
سرانه مصرف شکر در ایران 29 کیلو گرم است در حالی که میانگین مصرف شکر در جهان 22 کیلو گرم می باشد . و نیز تحقیقات کارشناسان نشان می دهد ایرانی ها ۳۰
درصد بیشتر از میانگین جهانی روغن مصرف می کنند و همچنین مصرف میوه در ایران 4 برا بر ا ستاندارد جها نی است.
همانطور که مشاهده می کنیم مقایسه میزان مصرف در بخش های مختلف با سایر كشورها ، نشان‌دهنده وضعیت بسیار نامطلوب مصرف در همه زمینه ها است. و جالبتر اینجاست که سالیا نه نزدیك به 2/12 هزار میلیارد تومان یارانه واقعی و 78 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می كنیم. که در مجموع مبلغ كل یارانه آشكار و پنهان دولت چیزی در حدود 90 هزار میلیارد تومان است.

به راستی چرا در کشوری که مردم آن مسلما نند و با آموزه های دینی و اسلامی در زمینه چگونگی مصرف آشنا می باشند ، باید شا هد چنین آماری باشیم ؟!

قرآن کریم ، در جاهای متعدّد ، مسلمانان را از اسراف و تبذیر بر حذر داشته وصریحا تأکید کرده است که :

"خداوند اسراف کاران را دوست نمی دارد" وحتی در جایی اسراف کنندگان را برادران شیطان نامیده است  البته قرآن ، خساست در مخارج زندگی را نیز تقبیح کرده و مسلمانان را به اعتدال و میانه روی درمصرف فرا خوانده است  . همچنین میانه روی در مصرف را عامل پایداری و قوام خانواده و جامعه معرفی می نماید . در سیره و گفتار پیامبر اکرم (ص) و ائمه هدی نیز نمونه های بسیاری  از توجه به مصرف صحیح و عدم اسراف وتبذیر به چشم می خورد که تنهابه ذکرچند نمونه از آن اکتفا می نماییم :

- امام علی (ع) فرموده است : هر که ثروتی دارد ، مبادا آنرا تباه کند ؛ زیرا صرف کردن بی مورد آن ریخت و پاش و اسراف است . این کار او را در میان مردم کوته بین ، بلند آوازه می کند اما در نزد خدا ، بی مقدار می سازد.

- در جای دیگر می فرماید: هر کس اعتدال ومیانه روی در مصرف را رعایت نکند ، به نابودی کشیده می شود .

و در جای دیگر،" دوری از خدا و هدایت او ، جزء یاران شیطان قرار گرفتن و هلاکت دنیوی واخروی را از جمله کیفرهایی معرفی می نماید که خدا برای اسرافکاران در نظر گرفته است  ".

- امام کاظم (ع) میانه روی در مصرف را عامل نجات از فقر دانسته و می فرماید : هیچ انسانی با میانه روی در مصرف ،نیازمند و فقیر نمی شود .

-امام رضا (ع) می فرماید : تباه سازی اموال و در خواست از دیگران ، مورد غضب خداوند است .

- پیامبر اکرم (ص) می فرماید : بر شما باد به صرفه جویی در مصرف ، زیرا آن گنجی است تمام نشدنی .

- امام باقر (ع) نیز در باره ارزش مال و سرمایه و شیوه صحیح مصرف آن می فرماید : بقای اسلام و مسلمانان در این است که اموال و سرمایه های جامعه ، نزد کسانی قرار گیرد که راه مصرف پسندیده آن اموال را بشناسند و آنها را در راه پسندیده مصرف کنند و فنا ونابودی اسلام و مسلمانان در این است که اموال و سرمایه های جامعه ، نزد کسانی باشد که راه مصرف صحیح و پسندیده اموال را نشناسند و آنها را در مسیر و جهت مطلوب ، مصرف نکنند .

با توجه به روایات مذ کور ، اهمیت صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف صحیح به خوبی نمایان می گردد و می توان ادّعا کرد که حفظ عظمت و بقای دین و دنیای مسلمانان در گرو این امر می باشد ؛ چرا که مصرف بی رویه ، علاوه بر ایجادروحیه و فرهنگ تجمل گرایی و رفاه زدگی وغفلت و آثار وخیم اخلاقی واجتماعی ، آسیبها و لطمات شدیدی نیز بر پیکره اقتصاد ما وارد می سازد و ما را بیش از پیش به بیگانکان وابسته می نماید.  

متأسفانه در کشور ما برخی از مردم بدلیل فاصله گرفتن از تعالیم اسلامی در مصرف و خو گرفتن به فرهنگ تجمل گرایی و با این تصوّر که ثروتهای خدادادی در کشور نامحدود وبی پایان است و باید نهایت استفاده ( سوء استفاده ) از آنها را داشت ، به مصرف بی رویه و نادرست عادت کرده اند و با سوء استفاده از ارزانی قیمت کالاها و اقلام اساسی بعلت یارانه ای بودن آنها ، با مصرف بی رویه خود ، دولت را وادار به واردات آنها نموده اند و از این طریق ، فشار سنگینی را بر پیکره اقتصاد کشور وارد ساخته اند .

بنا بر گزارش معاون امورگمرکی گمرک ، " ایران با واردات نزدیک به پنج میلیون تن گندم دریازده ماهه اول سال 87 به یکی از بزرگترین کشور های وارد کننده  این محصول در جهان تبدیل شده است ؛ به این ترتیب امسال با واردات  شش میلیون تن گندم به ارزش تخمینی دو میلیارد و چهار صد میلیون دلار ، ایران پس از ده سال به بزرگترین وارد کننده گندم تبدیل میشود .

آمار واردات برخی ازاقلام مصرفی کشور در یازده ماه اول سال 87 و هزینه های سنگین ناشی از هر یک ، عمیق این فاجعه را نمایانتر می سازد:

 

نوع محصول

میزان واردات

ارزش تقریبی

برنج

1249300(هزار تن)

656500(هزار دلار)

سیگار

26500(تن)

367300(هزار دلار)

شکر

892600(تن)

258300(هزار دلار)

گوشت قرمز

60800(تن)

236300(هزار دلار)

بنزین

3000062(تن)

2737200(هزار دلار)

خودرو

42461(دستگاه)

87777(میلیون دلار)

 

بنا بر گزارش معاون امور گمرکی گمرک ایران ،در سال 1387،ارزش کل واردات کشور حدود 5/51میلیارد دلار بوده است در حالی که کل صادرات ایران در این سال 21میلیارد دلار ارزش داشته است (واردات نزدیک به 5/2 برابرصادرات بوده است ).

 

نوع مطلب : مقالات مدیریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 7 اردیبهشت 1388
سه شنبه 6 تیر 1396 07:23 ب.ظ
Glad to be one of many visitants on this awful internet site :
D.
یکشنبه 4 تیر 1396 12:39 ب.ظ
These are in fact great ideas in about blogging. You have touched some
nice points here. Any way keep up wrinting.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:30 ب.ظ
My family every time say that I am wasting my time here at
web, however I know I am getting knowledge all the time by reading thes pleasant articles or
reviews.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 01:49 ب.ظ
Thanks for finally talking about >مدیرستان - مدیریت مصرف ، راهکار اساسی اصلاح
الگوی مصرف( قسمت اول ) <Liked it!
شنبه 12 فروردین 1396 10:59 ق.ظ
Great web site you've got here.. It's hard to find excellent
writing like yours these days. I truly appreciate individuals like
you! Take care!!
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388 09:03 ق.ظ
از مطلب علمی و كارشناسی شما بهره مند شدم . متشكرم
پنجشنبه 10 اردیبهشت 1388 06:48 ب.ظ
ممنون از مقاله ی مفیدتان اگر اجازه بدین از آن در وبلاگم استفاده كنم (به قول بچه ها ما كه لینكیدیم)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی