تبلیغات
مدیرستان - همت وکار مضاعف، استراتژی اساسی توسعه وپیشرفت
مدیرستان
مدیرستان ، پنجره ای رو به مدیریت کارامد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ تخصصی در موضوع مدیریت و رهبری
تاریخ افتتاح : اول آبان 1390

مدیر وبلاگ :دکتر امیر هوشنگ آذردشتی

همت وکار مضاعف، استراتژی اساسی توسعه وپیشرفت :

سال 1389 با تدبیر و بصیرت مقام معظم رهبری به سال "همت مضاعف ،کار مضاعف"نامگذاری گردید واین نامگذاری ،نشان از دید استراتژیک و بصیرت والای معظم له در راستای چشم ا نداز نظام جمهوری اسلامی در حرکت به سوی توسعه وپیشرفت دارد .

تدوین سند چشم انداز بیست ساله نظام که در آن :" ایران 1404 به عنوان کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی ،علمی وفن آوری در سطح منطقه ،با هویت اسلامی وانقلابی ، الهام بخش در جهان اسلام  و با تعامل سازنده وموثر در روابط بین الملل"(1) ترسیم شده است ،گواه صادقی بر عزم و همت والای مسوولین نظام در حرکت به سوی تعالی وپیشرفت (در بالاترین حد ممکن تو ام با برنامه ریزی وتدبیر) می باشد ونمود عینی وعملی آن در برنامه های توسعه پنج ساله به خوبی هویداست .

از آنجا که تحقق هر چشم اندازی در سایه تدوین استراتژیهای لازم وعمل بر مبنای استراتژی مقدور می باشد و هر چه چشم انداز وسیع تر وافق های پیش رو ، رفیع ترباشد ، نیاز به استراتژیهای کلان تر وهمتهای عالی تر برای حرکت در جهت اهداف چشم انداز بیشتر است،لذا می بینیم  که شعار های هر سال با درایت وبصیرت ، بعنوان یک استراتژی در راستای  اهداف چشم انداز ابلاغ گردیده تا به صورت یک آرمان مشترک ،عزم ملی را یکپارچه وبر ا نگیخته سازد .

توضیح اینکه متخصصان مدیریت ا ستراتژیک ، استراتژی را تشخیص فرصتهای اصلی وتمرکز منابع در جهت تحقق منافع نهفته در آن فرصتها ،تعریف کرده اند (2) بی شک یکی از بزرگترین فرصتهای نظام جمهوری اسلامی ایران ، نیروی عظیم جوان آماده بکار در عرصه های مختلف می باشد که اگر از این فرصت گرانبها ،به خوبی بهره برداری واستفاده نگردد خود می تواند به یکی از بزرگترین تهدیدهای نظام ،تبدیل گردد . جوانان غیور وپر تلاش ما در عرصه های مختلف علم وصنعت وکشاورزی ، همواره فعال و آماده تلاش وایثار ونثار بوده و هستند واین از بزرگترین موهبتها وفرصتهای نظام جمهوری اسلامی می باشد.

کشف این فرصت بزرگ ملی وتمرکز برآن جهت بهره برداری از نیروی عظیم نهفته در آن ، خود نشان از هوشمندی ودرایت نظام جمهوری اسلامی وتفکر استراتژیک آن دارد که در جای خود ستودنی وقابل تحسین است اما مساله اصلی و مهم چگونگی بهره برداری از این نیروی بیکران وهدایت آن در جهت منافع ملی وشکوفایی وتوسعه کشور در عرصه های مختلف می باشد که امسال در قالب شعار "همت مضاعف ،کار مضاعف"تبلور یافته است و به عنوان یک استراتژی اساسی ، وظیفه استفاده بهینه وکارآمد از این فرصت عظیم را بر عهده دارد .
 در این شعار کلیدی، ابتدا "،همت مضاعف " مد نظر قرار گرفته تا دور نمایی از ا فق های پیش رو را نمایان سازد . افق های بلند وسترگی که نیل به آنها ،تنها با بلند همتی وعزم استوار میسر است وافراد کوته بین و کم همت را توان دست یازیدن بدانها نیست
، اصولا مقتضای همت انسان و ارج و قدر هر کسی به قدر همت اوست که عالی باشد یا دانی، بلند همت باشد یا دون همت.

انسان با همت خویش اوج می گیرد، چنان که پرنده با بالهایش آسمان ها را درمی نوردد.
 امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام در این باره می فرماید: «قدر و ارزش هر انسانی به قدر همت اوست.» (3)

و در جای دیگر می فرماید: «شرف انسان به همت های عالی اوست نه به استخوان های پوسیده نیاکانش.» (4)

داشتن اراده قوی، اولین قدم برای تحصیل موفقیت است. زیرا انسان با اراده قوی همواره با مشکلات مبارزه کرده و تسلیم نمی شود. برای فرد با اراده، هیچ امری غیرممکن نیست، کسی که دارای عزم راسخ است، می تواند جهان را مطابق میل خود عوض کند.

قرآن یک اصلی را تعلیم می دهد که در همه امور باید مورد توجه باشد. می فرماید: "لیس للانسان الا ما سعی" : سعادت هر کس در گرو عمل اوست. (5)

یکی از نشانه های عزم و اراده و تصمیم جدی، پایداری و مقاومت است. بیش تر نوابغ و اندیشمندان، بیش از آن که متکی به قدرت نبوغ خویش باشند، از همت و استقامت و بردباری بهره برده اند.
 همت بلند دار که مردان روزگار        ازهمت بلند به جایی رسیده اند
 البته، همواره رسیدن به موفقیت، مشکلاتی به همراه دارد لذا صبر و شکیبایی و استقامت و بردباری،  شیوه مردان بزرگ، کامیاب و موفق جهان است.

باید توجه داشت که همواره باید در ترسیم اهداف ، بهترین، والاترین و ارزشمندترین آن ها را برگزید و برای دستیابی به آن ها اقدام نمود. امیرمؤمنان علی علیه السلام می فرماید: "بهترین همت ها، بزرگ ترین آن هاست." آری این همت های بزرگ و اهداف والا هستند که انسان ها را به تلاش های ارزشمند، مداوم، پی گیر و خستگی ناپذیر فرا می خوانند. (6)

همچنین امام حسین علیه السلام از پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه وآله نقل می فرمایند: " خدا کارهای بلند و همت های والا را دوست دارد و از کارهای سست و همت های فرومایه کراهت دارد.»(7)

کسانی که افکار بلند و همت های والا دارند، نمی توانند همت خود را در دائره کوچکی محصور سازند و همواره پس از نیل به مقصود، خود را در آستانه مقصد دیگر می بینند. بنابراین، باید از آغاز کار، اهداف را بلند در نظر گرفت. واقعیت هم همین است. تا انسان خود را برای اهداف بلند آماده نسازد، به سختی به اهداف کوچک تر دست می یازد.

شاید زیباترین اندیشه در باب بلندهمتی، را بتوان از خواجه لسان الغیب، حافظ شیرازی دریافت که می فرماید :

همت حافظ و انفاس سحرخیزان بود      که ز بـنـد غم ایــام نجــاتم دادند

لذا برای رسیدن به ا هداف ، ابتدا باید همتها را مضاعف ساخت . باید عزم ها را جزم نمود وبه فتح قله های کوچک وکم ارتفاع ، قانع وخشنود نگشت . رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیاناتشان  در روز اول سال 89 در جمع زائران حرم رضوی فرمودند :" باید جوانان ما همتشان این باشد که با گذشت یکی دو دهه ی دیگر ،کشورشان را یک مرجع علمی برای دانشمندان جهان قرار بدهند"(8) . این یعنی بلند همتی . این یعنی داشتن عزم جدی برای فتح قله های دانش جهان ، نه فقط به عنوان عالم و دانشمند بلکه به عنوان " مرجع علمی " یعنی دانشمندان از اقصی نقاط جهان برای حل مسا ئل  علمی شان در علوم و دانشهای مختلف به ما مراجعه نمایند و این همان عزت و اعتلایی است که از ایران اسلامی ، انتظار می رود . ایرانی که یک روز ، مرجع علمی جهان بود ودر پرتو تعالیم هدایتگر اسلام ، دانشمندان و عالمان بزرگی را به جها نیان عرضه کرد که هنوز دنیا از علم و دانش آنها بهره می گیرد و به پیش می رود .

بنا براین ، گام اول ، داشتن همت بلند و عزم و اراده ی پولادین برای فتح قله های  تعالی و پیشرفت در عرصه های مختلف است ا ما لازمه آن " کار و تلاش " است ،آن هم کار و تلا شی مضاعف و موثر . در آن صورت است که و عده " و الذین  جاهدوا فینا ، لنهدینهم سبلنا "(9) تحقق می یابد و خطاب " ا نتم الا علون "(10) جامه عمل می پوشد و ما چنا نچه خداوند وعده داده است به بالاترین  جایگاه  در عرصه های مختلف صعود خواهیم  کرد .
                                                                                 ( ادامه دارد )

                                                                                     ا میر هوشنگ آذردشتی
چاپ در : روزنامه جام جم 31/1/89 ص 10                                                                                                             

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:23 ق.ظ
I leave a leave a response each time I like a article on a site or I
have something to contribute to the discussion. It's a result of
the sincerness communicated in the article I browsed. And on this article مدیرستان - همت وکار
مضاعف، استراتژی اساسی توسعه وپیشرفت.
I was moved enough to drop a commenta response
:) I actually do have a few questions for you if it's okay.
Could it be simply me or do a few of the responses come across like they are written by brain dead people?
:-P And, if you are posting at additional online sites, I'd like to
keep up with you. Would you list the complete urls of
your public pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
جمعه 8 اردیبهشت 1396 10:47 ب.ظ
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge on the topic of
unpredicted emotions.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی