تبلیغات
مدیرستان - نیازهای مدیریت در عصر جدید
مدیرستان
مدیرستان ، پنجره ای رو به مدیریت کارامد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ تخصصی در موضوع مدیریت و رهبری
تاریخ افتتاح : اول آبان 1390

مدیر وبلاگ :دکتر امیر هوشنگ آذردشتی

نیازهای مدیریت در عصر جدید 

در تاریخ حیات و حركت سازمانها و شركتهای مختلف دنیا شاهد حضور و تاثیر مدیران و رهبران موفقی هستیم كه از هیچ  ، همه چیز ساخته اند و موقعیت سازمانهای خود را به سطحی ارتقا داده اند كه نقشی جهانی یافته اند. بررسی شیوه تفكر و مدیریت این گونه رهبران مبین این واقعیت است كه آنان با وجود تفاوتهایی طبیعی كه در این زمینه داشته اند همگی «انسان‌شناسانی» بزرگ بوده اند كه با هوش و درایت، منبع غنی ذخایر خود را شناخته و با مهارت و تدبیر گوهرهای ناب نهفته در آن را كشف و در جهت تحقق اهداف بكار گرفته اند. البته لازم به ذكر است برخی سازمانها و رهبران از اهمیت فرایند جذب و بكارگیری افراد مناسب غافلند. علاوه بر این امروزه چالشهایی كه ویژگیهای عصر جدید هستند وجود دارد . در این بحث سعی می شود بیشتر به مشكلات مدیران با توجه به مسائل روز صحبت شود.
می توان دردسر های مدیریت در دهه جاری را به دو بخش تقسیم كرد:
نخست : آن دسته از مشكلاتی كه بی ثباتیها و سرعت تحولات تحمیل می كنند.
دوم : آن دسته از مشكلاتی كه چارچوبهای فكری و دستگاههای ارزشی را متزلزل می سازند.
در كشور ما ایران نیز چند سالی است كه سازمانها با دو رویكرد كلی به سمت مدیریت دیجیتالی كشیده شده اند. نخست، برای رهایی از حجم بالای پردازشهای سازمانی و دوم، برای تظاهر به نوگرایی و مدرن بودن .
این در حالی است كه سازمانهای قدیمی تر با ساختار كلاسیك بتازگی با رقیب تازه ای روبرو شده اند : سازمانهای مجازی و دیجیتال. از سوی دیگر مرزها در نوردیده شده اند و تجارت و بازاریابی جهانی، همه كسب و كارهای محلی را در برابر رقبای جهانی قرار داده است.
عمده ترین چالشهای مدیریت دیجیتال عبارتند از :
1- سواد دیجیتال :
مدیران در عصر كنونی نیاز به دو نوع سواد تازه دارند. یعنی علاوه بر تخصصهای اساسی به دو دانش زیر نیز نیاز مندند :
1 -
سواد كار با اطلاعات
2-
سواد كار با رایانه
سواد كار با اطلاعات همانا دانش بهره گیری و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. زندگی امروز بیش از هر زمان دیگری به اطلاعات وابسته است. گاه با شنیدن یك عدد شاد و گاه غمگین می‌شویم. یك عدد می‌تواند یك مدیر را موفق و یا از كار بركنار سازد. اما بدلیل هجوم انبوهی از اطلاعات ، نیاز به ابزار پردازش اطلاعات احساس می شود. این ابزار نیز رایانه ها هستند. منظور ما از رایانه تنها یك سخت افزار تزیینی نیست ، بلكه منظور یك سیستم اطلاعاتی دقیق و منسجم متشكل از سخت افزار و نرم افزار مناسب است. كار با رایانه و بهره گیری از سیستم های اطلاعاتی برای اهداف پردازشی و تجزیه و تحلیل نیز خود نیازمند كسب تجربه و دانش تخصصی مربوط به خود دارد.
ضعف مدیران در این دو نوع سواد اطلاعاتی ( نوع اول و نوع دوم) یكی از چالشهای پیش روی مدیران و دلیل مقاومت آنها در برابر رایانه ای شدن امور است. حال هر نوع سازمانی كه باشد خواه دولتی و خواه خصوصی ، خواه تجاری و خواه فرهنگی.
2 – بی ثباتی :
مشكل دیگری كه مدیریت دیجیتال را محدود و مشكل می كند، بی ثباتی حاصل از شكل گیری فضای دیجیتال است. بدین معنی كه با دیجیتال و جهانی شدن رقبا ، شرایط بنحو محسوسی ناپایدار و غیر قابل پیش بینی می شود.
مناقصه ها و مزایده ها ، آگهیهای خرید و فروش و انجام معاملات با چنان سرعتی انجام می شوند كه گاه سازمانهای كند و كم اطلاع از محیط ، بسیاری از رخداد های مهم و حیاتی محیط خود را هرگز متوجه نمی شوند.
در چنین شرایطی مدیران گاه به جای آنكه تلاش خود را مضاعف كنند و سعی كنند تا خود و سازمان متبوعشان در فضای اطلاعاتی مناسب تنفس كنند‍، كناره گیری را پیشه می‌كنــــند و با پشت كردن به واقعیات خود را در یك فضای بسته اطلاعاتی قرار می دهند.
3 – روابط انسانی :
توسعه شبكه جهانی و فناوری اطلاعات جهان را در یك تور نامرئی فرو برده است. امروزه سازمانهای زیادی را می‌توان یافت كه از نظر جغرافیایی در سرتاسر گیتی پراكنده اند، در حالی كه تحت پوشش مدیریت واحدی قرار دارند.
در این میان تهدید روابط انسانی موجود در سازمان ، بسیاری از مدیران را به بازنگری وا می دارد. كم نیستند سازمانهایی كه روابط انسانی و كاری مناسب خود را یك سرمایه با ارزش تلقی می كنند و حاضر نیستند با هجوم رایانه ها آن را به خطر افكنند. این نگرانی اگرچه بجا و منطقی است اما دلیل قانع كننده ای نیست.
بازآفرینی روابط انسانی و كاری یكی از وظایف مهم یك مدیر خوب در عصر حاضر است.
4 – سرعت تحولات :
مدیران امروز در هر سازمانی كه باشند یك مشكل مشترك دارند و آن سرعت تحولات است. دهه جاری نسبت به دهه گــذشته در زمینه سرعت وقوع تحولات ، سرعت انتقال اخبار و رویداد‌ها و زمــان دگرگونیها تفاوت زیادی دارد.
این دگرگونی های تند و سریع باعث می‌شوند تا زمان منسوخ شدن اطلاعات یا به عبارتی تاریخ مصرف آنها زود فرا رسد. همین مسئله هزینه های اطلاعاتی و عملیاتی همه سازمانها را افزایش داده است. برخورد مدیران با مقوله سرعت تحولات بستگی تام با نوع حرفه آنها دارد. ولی عموما سازمانهایی كه نتوانند یك سیستم اطلاعاتی مـــناسب طراحی و پیاده سازی كنند ، دچار مشكلات عدیده عملیاتی خواهند شد.
5 – تغییر تعاریف :
روزی روزگاری ثروت مجموعه گنجها و ذخیره های طلا و گوهر و در راس آن تاج و تخت بود و تولید به كشاورزی و صنایع دستی مربوط به آن محدود بود. اما در پی انقلاب صنعتی و حذف محدودیتهای پیشین بر سر راه تولید، ثروت مفهومی تازه یافت و در تولید و ارزش افزوده معنا شد.
بالاخره عصر صنعت جای خود را به عصر جدیدی داد كه آن را با نامهایی چون عصر انفورماتیك ، رایانه یا ارتباطات بیان می‌كنند.
امروزه كمپانی بزرگ مایكروسافت نه زمین دارد و نه ماشین آلات . تنها دارایی آن یك ساختمان است و چند صد دستگاه رایانه. پس ثروت واقعی مایكروسافت و یا صدها و هزاران شركت مشابه آن جایی در جمجمه پرسنل آن قرار دارد.
ما باید به این باور برسیم كه امروزه مدیران نیازهای اطلاعاتی انبوه و متنوعی دارند و بدون طراحی یك سیستم اطلاعاتی ، این نیاز برآورده نخواهد شد ، بنا بر این دیجیتال شدن حداقل بخشی از امور اجتناب ناپذیر است .
بسیاری از رهبران هوش بالایی دارند، ولی همگی آنان ضرورتا حس كنجكاوی ندارند. مدیرانی كه در سطح جهانی فعالیت می كنند كنجكاوی را پیشرانه خود برای درك هرچه بیشتر از جهان می دانند. شخصیت فردی مدیران مــوفق در عــــصر اطلاعات ویژگیهای خاصی همچون كنجكاوی را در خود دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 5 شهریور 1390
شنبه 2 اردیبهشت 1396 10:28 ق.ظ
Greetings from Colorado! I'm bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.

I enjoy the info you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic blog!
سه شنبه 25 بهمن 1390 09:20 ب.ظ
سلام .مطلب جالب ومفید اماخیلی مختصر بود.کاش ازنظرکاربردی ونقش مهرتهای انسانی درتعامل باتکنولوژی بیشتر بحث می شد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی