تبلیغات
مدیرستان - موفقیت دولت ، ثمره ی همدلی با ملت ( به بهانه شعار سال 1394)
مدیرستان
مدیرستان ، پنجره ای رو به مدیریت کارامد
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ تخصصی در موضوع مدیریت و رهبری
تاریخ افتتاح : اول آبان 1390

مدیر وبلاگ :دکتر امیر هوشنگ آذردشتی
موفقیت دولت ، ثمره ی همدلی با ملت   ( به بهانه شعار سال 1394)

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود ، سال ۱۳۹۴ را سال «دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند. از آنجا که طبق رسم معمول ، در اولین پست هر سال به تبیین شعار سال می پردازیم ، در این متن بر پایه‌ی بیانات رهبر معظم انقلاب به بررسی " موفقیت دولت، ثمره‌ی همدلی با ملت" می پردازیم :

 رمز موفقیت دولت

در متون علوم سیاسی براساس مبانی، نگرش‌ها و تجربیات تاریخی تقسیم‌بندی‌های گوناگونی از انواع حکومت‌ها وجود دارد که طبق آن حکومت‌های مختلف بشری از حیث مُدل و نحوه‌ی حکومت کردن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. اما رهبر انقلاب اسلامی تقسیم‌بندی‌ای کلی از انواع حکومت‌ها براساس نحوه‌ی اداره‌ی آنها دارند 
 و حکومت‌ها را به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌کنند:
دسته‌ی اول نظام‌های پلیسی مانند سیستم‌های استبدادی کمونیستی، سلطنتی و شبه‌سلطنتی با ویژگی‌های خاص خود هستند و دسته‌ی دوم دمکراسی‌های غربی هستند که با تزویر و تبلیغات اداره می‌شوند. اما سومین مُدل، نظامی است که با محبت و عطوفت مردم اداره می‌شود.
 از نگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نظام اسلامی نمی‌خواهد و نمی‌تواند با دو شیوه‌ی اول اداره شود و بر این اساس «اعتماد و محبت مردم به نظام» از جایگاهی بنیادین در جمهوری اسلامی برخوردار است:
«یک نوع نظام هم نظامی است که با محبت و عطوفت مردم اداره می‌شود. باید مردم را مورد محبت و احترام قرار داد و به آنها اعتنا کرد، تا به دستگاه حاکمه وصل باشند و پشت سرش قرار گیرند. نظام ما تا حالا این‌گونه بوده است؛ بعد از این هم باید این‌طور باشد.» 
۱۳۷۰/۵/۲۳

از همین‌جا می‌توان علت تأکید رهبر انقلاب بر مقوله‌ی «اعتماد متقابل مردم و نظام» در پیام نوروزی سال ۹۴ را دریافت. رهبری در این پیام با اشاره به ظرفیت‌های زیاد ملت ایران و سیاست‌های نظام برای تحقق آرزوهای بزرگ ملی، همکاری‌های صمیمانه و همدلی بیشتر میان ملت و دولت را شرط عملیاتی‌شدن ظرفیت‌ها و تحقق آرزوها دانسته و لازمه‌ی شکل‌گیری این همکاری و همدلی را «اعتماد متقابل» معرفی کردند:
«اگر این همکاری صمیمانه [میان ملت و دولت] از دو سو شکل بگیرد، یقیناً همه‌ی آنچه را که جزو آرزوهای ما است دست‌یافتنی است و آثار آن را مردم عزیزمان به چشم خواهند دید... هرچه بین ملت و دولت صمیمیت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت. باید به یکدیگر اعتماد کنند؛ هم دولت، ملت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمیت و توانایی‌های ملت را به‌درستی بپذیرد، هم ملت به دولت که کارگزار کارهای او است به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند.» 
۱۳۹۴/۱/۱ 

از منظر  معظم له ، اعتماد مردم به نظام زمینه‌ی پشتیبانی آنها از حکومت را فراهم آورده و دستیابی به اهداف انقلاب اسلامی را تضمین می‌کند:
«در حقیقت اعتماد مردم است که پشتیبانی آنها را به وجود می‌آورد؛ و پشتیبانی و اتصال مردم به دست‌اندرکاران نظام است که توفیق این حرکت اسلامی را با اهداف اسلامی تضمین می‌کند... مردم هستند که پشتیبان واقعی نظامند؛ این پشتیبانی، متوقف به اعتماد است و این اعتماد هم باید باقی بماند.» 
۱۳۷۰/۱۲/۱۲ 

در این نگاه «رمز موفقیت حاکمیت و قوای سه‌گانه‌ی کشور» در همین پشتیبانی ملت از آنها نهفته است و هیچ عاملی نباید به اعتماد به‌عنوان زمینه‌سازِ این پشتیبانی ضربه بزند:
«رمز موفقیت دولت و قوه‌ی قضاییه و مقننه، در پشتیبانی قاطبه‌ی ملت از آنهاست. هر حرکت و گفتاری که روح اعتماد مردم به این قوا و کارگزاران آن را متزلزل و در این پشتیبانی، اندک خللی وارد سازد، حرام شرعی و خیانت ملی است
۱۳۶۸/۱۰/۱۸ 

 شرط تحقق شعار سال ۹۴

از سوی دیگر تأکید رهبر انقلاب بر عنصر «همدلی» که در شعار سال ۹۴ تبلور یافته امری بی‌سابقه نیست و ایشان در گذشته نیز از این موضوع به عنوان «نعمت بزرگ خدا» یاد کرده بودند:
«همه‌ی آحاد ملت و به‌خصوص مسئولین کشور باید نعمت وحدت و اتفاق و همدلی را - که خدای متعال آن را به ما ارزانی داشت - برای خود حفظ کنند و آن را به خطر نیندازند: «واذکروا نعمة الله علیکم اذ کنتم اعداء فالّف بین قلوبکم فأصبحتم بنعمته اخوانا». برادری، احساس همگامی و همدلی، نعمت بزرگ خداست.» 
۱۳۸۰/۹/۲۵

اما شکل‌گیری و تقویت اعتماد متقابل بین ملت و دولت به‌عنوان شرط تحقق همکاری و همدلی بین ملت و دولت چگونه ممکن خواهد شد؟ رهبر انقلاب در پیام نوروزی خود به این سؤال پاسخی شفاف داده‌اند:
«هم دولت، ملت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمیت و توانایی‌های ملت را به‌درستی بپذیرد، هم ملت به دولت که کارگزار کارهای او است به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند.» 
۱۳۹۴/۱/۱
 

 نتیجه همدلی و هم‌زبانی

پذیرش جایگاه والای ملت و توانایی‌های عظیم آن از سوی دولت و استفاده از این نیروی عظیم در مسیر پیشرفت کشور و حل مشکلات از جمله مسائل مهم در این زمینه است که به‌خصوص در سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» مورد تأکید دائمی رهبری بوده؛ تا جایی که پیشرفت کارها را در صورت سپرده‌شدن آن به مردم میسر دانسته‌اند:
«تدبیر مسئولان در هر برهه‌ای از زمان در دوران جمهوری اسلامی، باید این باشد؛ کارها با تدبیر، با برنامه‌ریزی، با ملاحظه‌ی همه‌ی ظرایف و دقایق در اختیار مردم گذاشته بشود؛ آن‌وقت کارها پیش خواهد رفت.» 
۱۳۹۳/۱۱/۲۹ 

این توجه به توانایی‌های ملت صرفاً به‌عنوان مسئله‌ای تبلیغاتی مطرح نمی‌شود بلکه براساس برآوردی دقیق و محاسبه‌شده از توانمندی‌های ملت مورد تأکید قرار می‌گیرد:
«بارها این را گفتیم - اوائل از روی حدس و گمان می‌گفتیم، بعد آمارهای بین‌المللی همین را تأیید کرد – که ما از لحاظ رتبه‌ی استعداد انسانی، در رتبه‌های بالا هستیم؛ یعنی از متوسط جوامع بشری موجود دنیا خیلی بالاتریم؛ متوسط ما از متوسط دنیا بالاتر است. استعدادهای ما، جوان‌های ما فوق‌العاده‌اند.» 
۱۳۹۲/۴/۳۰

و براساس این برآورد از واقعیت‌های کشور است که مسئله‌ی اتکا به قدرت درونی به عنوان «کلید حل مشکلات کشور» به یکی از مهم‌ترین مطالبات رهبر انقلاب اسلامی از دولت تبدیل می‌شود:
«در داخل کشور خیلی امکانات وجود دارد که اگر چنانچه نگاه ما - چه در زمینه‌های اقتصادی، چه در زمینه‌های فرهنگی، چه در زمینه‌های گوناگون دیگر - [ به آنها باشد و] اگر بتوانیم از این نیروهای داخلی استفاده کنیم، کلید حل مشکلات اینجا است؛ یعنی در درون کشور و امکانات داخلی کشور است که از اینها می‌شود خردمندانه بهره‌برداری کرد. اینها باید شناسایی بشوند. و این است که رتبه‌ی ما را در دنیا بالا می‌برد. در مناسبات بین‌المللی سهم هر کشوری به قدر قدرت درونی او است؛ هر مقداری که واقعاً در درون اقتدار داشته باشد، سهمش از مجموعه‌ی مناسبات بین‌المللی به همان نسبت بالاتر است.» 
۱۳۹۲/۶/۶ 

از سوی دیگر مردم، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های متنفذ نیز وظیفه‌ی کمک به دولت را برعهده دارند:
«من از همه‌ی جریان‌های گوناگون سیاسی درخواست می‌کنم و اصرار دارم، و همچنین از همه‌ی شخصیت‌های متنفذی که دارای نفوذ کلمه هستند، دارای حوزه‌ی تأثیرگذاری در میان ملت هستند، درخواست می‌کنم به مسئولین، به دولت، به رئیس جمهور کمک کنند تا ان‌شاءالله بتوانند وظائف سنگینی را که برعهده دارند، به‌خوبی انجام دهند"

در اینجا به عنوان حسن ختام این مطلب برخی از ثمرات مهم همدلی را برمی شماریم :

۱) عامل پیشگیری بسیاری از رفتارهای ناخوشایند‌ است. 
۲) د‌ر طرفین احساس خوشایند‌ و مثبت به وجود‌ می‌آورد‌. 
۳) افراد‌ را از احساس تنهایی نجات می‌د‌هد‌. 
۴) موجب اخذ تصمیم‌های صحیح‌تر می‌شود‌. 
۵) از بسیاری تعارضات و سوءتفاهم‌ها جلوگیری می‌کند‌. 
۶)  موجب تعد‌یل و اصلاح شناخت، احساس و رفتار می‌شود‌. 
۷) د‌ر تحکیم روابط طرفین می‌تواند‌ نقش مهمی د‌اشته باشد‌. 
۸) باعثاحساس آرامش می‌شود‌ و قوه اد‌راک را افزایش می‌د‌هد‌. 
۹) موجب افزایش اعتماد‌ به نفس می‌شود‌. 
۱۰) زمینه شناخت بهتر و بیشتر از د‌یگران را فراهم می‌آورد‌. 
۱۱) روابط  اجتماعی را بهبود‌ می‌بخشد‌. 
۱۲) امنیت روانی و آسایش خاطر را تقویت می‌کند‌. 
۱۳) میل به شرکت د‌ر فعالیت‌های گروهی را افزایش می‌د‌هد‌. 
۱۴) بیان احساسات خود‌ و د‌رک احساسات د‌یگران را آسان‌تر می‌کند‌.

۱۵) موجب  همکاری و  تفاهم  و سرعت بیشتر  در انجام  کارها و مسوولیتها می شود . 


و اینگونه است که رمز موفقیت هر دولت را باید در همدلی و همزبانی با ملتش جستجو کرد زیرا بدون این همدلی و همزبانی ، کارها به پیش نخواهد رفت و انرژیها و منابع مادی و معنوی به هدر خواهد رفت .

* بیانات مقام معظم رهبری از سایت ایشان اخذ شده است. 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 18 فروردین 1394
پنجشنبه 10 اسفند 1396 07:21 ب.ظ
من توانستم اطلاعات خوبی از مقالات وبلاگ شما پیدا کنم.
دوشنبه 2 بهمن 1396 08:48 ب.ظ
امروز من با بچه های من به ساحل رفتم. من یک پوسته دریا پیدا کردم و آن را دادم
به دختر 4 ساله من گفت و گفت: "اگر این گوش را گوش کنی، می توانید اقیانوس را بشنوید." او گذاشت
پوسته به گوش او و فریاد. در داخل یک خرچ خرچنگ وجود داشت و آن را به او زد
گوش. او هرگز نمیخواهد برگردد! LoL من می دانم که این کاملا موضوع است اما
مجبور شدم به کسی بگویم
جمعه 13 مرداد 1396 09:43 ب.ظ
I am genuinely thankful to the holder of this web site
who has shared this wonderful paragraph at at this place.
شنبه 7 مرداد 1396 06:59 ب.ظ
What's up, for all time i used to check blog posts here in the early hours in the morning, because i love to gain knowledge
of more and more.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:09 ق.ظ
You ought to be a part of a contest for one
of the highest quality blogs on the net. I will highly recommend
this blog!
سه شنبه 15 فروردین 1396 04:44 ق.ظ
You could definitely see your enthusiasm in the
work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to
say how they believe. Always follow your heart.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 05:15 ب.ظ
I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really nice paragraph on building
up new web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی